Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Всеволод Нестайко: класик сучасної дитячої літератури

Підготував Семен Запорожець


30 січня виповниться 90 років з дня народження Всеволода Нестайка – письменника, класика сучасної української дитячої літератури.

Для його творів характерна людяність, доброта і світлий погляд на життя, а також надзвичайне почуття гумору, яке з дитинства впливає на ваше власне і потім не полишає вас усе життя. Найпопулярніший твір — трилогія«Тореадори з Васюківки» («Пригоди Робінзона Кукурузо», 1964, «Незнайомець з 13-ї квартири», 1966, «Таємниця трьох невідомих», 1970).

Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року а Бердичеві. Батько, Зіновій Нестайко, під час Першої світової війни був січовим стрільцем в австрійській армії. Воював в лавах УГА, попав в польський табір полонених. Працював в Проскурові на цукроварні. У 1933 р. заарештований радянською владою; загинув у концентраційному таборі.

Мама Нестайка викладала російську мову та літературу. По смерті чоловіка у 30-ті роки переїжджає з сином до Києва, де під час нацистської окупації організовує маленьку підпільну школу. Дід, о. Денис Нестайко — багаторічний декан і парох (УГКЦ) м. Бучач, знаний громадський діяч повіту.

Нестайко закінчує десятилітню загальну середню школу з одною четвіркою в табелі, зі срібною медаллю. Через обставини терору та війни не вчився у п’ятому та дев’ятому класах. Курс дев’ятого класу пройшов самостійно за два місяці. Після школи вступає на слов’янське відділення філологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Всеволод Нестайко закінчує навчання на філологічному факультеті в 1952 році.

У дитинстві разом із сусідом та однолітком Вітасиком Дяченком читали книжки: Миколи Трублаїні («Лахтак», «Шхуна „Колумб“»), Джека Лондона, Жюля Верна, Бориса Житкова, та мріяли стати капітанами далекого плавання. Як виявилось, через особливості зору Нестайко не міг стати моряком, а сусід таки став капітаном.

Всеволод Нестайко працював у редакціях журналів «Дніпро», «Барвінок», видавництвах «Молодь». З 1956 по 1987 рік завідував редакцією у видавництві «Веселка».

Витяг із першого оповідання, що написав у вісім років, про відважного мисливця, який полював на бенгальського тигра в Африці: Ноги у мисливця були волосаті, як у всіх чоловіків.

“А коли я став по-справжньому дорослим, мені страшенно захотілося повернутись назад у дитинство — догратися, досміятися, добешкетувати… Вихід був один — стати дитячим письменником. Так я й зробив. І, пам’ятаючи своє невеселе дитинство, я намагався писати якомога веселіше.”

П’ятдесятирічний шлях у дитячій літературі засвідчив виданням близько тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п’єс. Перше оповідання для дітей Всеволод Нестайко надрукував у журналі «Барвінок» в 24 роки. Також друкувався у «Піонерії». Перша книжка «Шурка і Шурко» побачила світ у 1956 році.

За його повістями та оповіданнями поставлено фільми «Одиниця з обманом», «Чудеса в Гарбузянах», короткометражна стрічка «Тореадори з Васюківки».

1979 року ухвалою Міжнародної ради з дитячої та юноцької літератури трилогію «Тореадори з Васюківки» внесено до «Особливого почесного списку Г. К.  Андерсена» (Special Hans Christian Andersen Honor List) як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератур.

Після проголошення Акту Незалежності України Нестайко разом із поетом та редактором Іваном Малковичем опрацьовують та публікують нову авторську редакцію книги «Тореадори з Васюківки». Твір позбавлено деяких неминучих ідеологічних нашарувань минулої доби, деталей, незрозумілих сучасному, а тим паче майбутньому читачеві. З’явилися й нові епізоди.

Всеволода Нестайка справедливо вважають класиком дитячої літератури. Соціологічне опитування, проведене у 90-х роках, засвідчило, що його казки та оповідання були на той час найпопулярнішими серед читачів. Його книгами і сьогодні зачитуються діти та дорослі з різних країн світу. Його твори перекладені 20 мовами, серед них арабська та бенгалі.

На початку 2000 року друкує в «Барвінку» свою нову повість-казку «Ковалі Щастя, або Новорічний детектив».

У 2010 році письменника нагородили орденом князя Ярослава Мудрого, не кажучи вже про багато інших відзнак, які письменник отримав за свою працю.

Вів програму на Національному радіо України «Радіобайка Всеволода Нестайка».

Видатний письменик помер 16 серпня 2016 року.

На честь Всеволода Нестайка названо вулиці у Києві (колишня – Микільська слобідка), Бердичеві, Дніпрі, Люботині.

Січень 25, 2020

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *