Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Володимир Хавкін: українець, який врятував світ від чуми і холери

Підготував Семен Запорожець


Навряд чи хтось з синів української землі зробив для всього людства стільки, скільки уродженець Одеси Володимир Хавкін, який розробив вакцини проти чуми та холери, врятувавши мільйони життів. Сьогодні його ім’я по праву вписане в золоті скрижалі найбільших досягнень людства. 

Антон Чехов говорив про доктора Хавкіна: “Це найневідоміша людина, великий філантроп, якому аплодує вся Європа, а на батьківщині він нікому не відомий”. Володимир Хавкін – національний герой Франції та божество в Індії. Добре було б знати та гідно шанувати його і на батьківщині.

Головними дослідженнями Володимира Хавкіна були роботи в галузі захисту людського організму від інфекційних хвороб за допомогою сироваток і вакцин. Саме він створив першу ефективну вакцину проти холери, протестувавши її ефективність і безпечність… на самому собі.

Народився Володимир Хавкін в Одесі 15 березня 1860 року. При народженні отримав ім’я Маркус-Вольф. Батько – вчитель Казенного єврейського училища Арон Хавкін. Мати – Розалія Ландсберг – донька вчителя давньоєврейської мови в тому ж училищі.

Володимир навчався у початковій єврейській школі (хедері), пізніше – у 1879 році – закінчив російську гімназію в Бердянську.

У 1884 році закінчив Новоросійський університет в Одесі, де його вчителем був відомий вчений Ілля Мечников, який значно вплинув на зацікавленість Хавкіна зоологією.

Під час навчання в університеті входив до гуртка революціонерів-народників. За це двічі виключався з університету і тричі заарештовувався. Після того як його однолітки, що входили в гурток, почали використовувати терористичні методи для досягнення своїх цілей, покинув політичну діяльність.

Єврей Хавкін не мав перспектив наукової кар’єри в Росії. Пропозицію керівництва Новоросійського університету прийняти православ’я він відхилив та 1881 року вслід за Мечниковим поїхав до Швейцарії. У 1888 році Хавкін був призначений на посаду приват-доцента Лозаннського університету.

У 1889 році за рекомендацією Мечникова став співробітником Пастерівського інституту в Парижі. Головним напрямком робіт Хавкіна став захист організму людини від інфекційних хвороб за допомогою сироваток та вакцин. До 1892 року вчений створив першу ефективну вакцину проти холери.

Медицина того часу не мала ліків проти холери, і навіть найвидатніші вчені не знали, яким чином можна перемогти цю катастрофу. Тому, коли в Парижі українець продемонстрував своє відкриття, першими його привітали найбільші вчені Луї Пастер та Ілля Мечников. Паризькі газети захоплено писали: “Російському лікареві – браво!”

До речі, так сталося, що в цей період в Росії спалахнула епідемія холери. Хавкін запропонував безкоштовно передати свою вакцину, щоб зупинити епідемію і… отримав відмову. За три місяці від епідемії в Росії загинуло близько 300 тисяч людей… На жаль, Іспанія і Франція, де також були відзначені осередки епідемії, не довіряючи “невідомому російському вченому”, відмовилися від його вакцин.

А ось влада Великобританії зрозуміла, яке колосальне значення у світовому масштабі має відкриття Хавкіна. Вони дозволили доктору випробувати вакцину у своїй колонії – Індії, країні, яка наприкінці позаминулого століття була практично повністю вражена холерою. Епідемія забирала сотні тисяч життів.

У початку 1893 року Хавкін як державний бактеріолог прибув до Індії, де за два роки налагодив виробництво вакцини. Він особисто вакцинував більш ніж 42000 чоловік. У підсумку серед тих, хто отримав вакцину, смертність і захворюваність на холеру скоротилися в десятки разів.

З 1896 року працює в ураженому чумою Бомбеї, де створює ефективну вакцину проти найбільш смертоносної хвороби на Землі. Особисто вакцинує мешканців міста, тим самим рятуючи сотні тисяч життя.

З того часу вакцина Хавкіна почала масово вироблятися. Вона застосовується і сьогодні в модернізованому вигляді.

Не менш значним був внесок українця в боротьбу з чумою. У 1896 році епідемія найстрашнішої в історії людства хвороби вразила Бомбей – друге за величиною місто в Індії. Влада попросила доктора Хавкіна допомогти, і той відразу ж відгукнувся, створивши першу в світі ефективну вакцину проти непереможної чуми.

Так само, як і при тестуванні вакцини від холери, спочатку засіб проти чуми Хавкін випробував на собі. І тільки після того, як переконався в безпеці ліків, почав масово виробляти їх. Знову безстрашний українець особисто бере участь у вакцинації населення і одночасно створює в Бомбеї невелику лабораторію по боротьбі з чумою.

В Індії не всі беззастережно на “ура” зустрічали рятівника від чуми і холери. Адже тільки один вид шприца у багатьох викликав панічний жах. У цих випадках Хавкін знімав сюртук і встромляв шприц собі в живіт. Такі “вмовляння” діяли краще за всякі слова і рятували тисячі життів…

За сорок років було щеплено – і тим самим врятовано від болісної смерті – більше тридцяти п’яти мільйонів чоловік!

Заснована Хавкіним лабораторія згодом стала найбільшим у Південно-Східній Азії дослідницьким центром з бактеріології та епідеміології, названим Інститутом імені Хавкіна.

У 1897 році королева Вікторія нагородила українця одним з вищих орденів Британської імперії.

У 1904 році Володимир Хавкін повертається до Швейцарії.

У 1915 році в англійському військовому міністерстві керував щепленнями для англійських солдатів, які відправлялися на Першу світову війну.

У 1920 році стає членом центрального комітету Всесвітнього єврейського союзу (Альянсу).

З 1928 року Хавкін постійно живе в Лозанні (Швейцарія).

Помер 26 жовтня 1930 року в Лозанні. День смерті Володимира Хавкіна став для Індії днем національної жалоби.

В Індії Володимира Хавкіна досі шанують як божество. Його називають тут, як і Ганді, Махатма – “батько нації”. Його ім’ям названо створений ним інститут в Бомбеї – Центр з вивчення чуми і холери в Південно-Східній Азії.

У Бомбеї (нині Мумбай) Володимиру Хавкіну встановлено пам’ятник, крім того, його ім’я носить один з головних міських проспектів.

Також в Індії дуже популярні марки, присвячені великому українському вченому.

У Бердянську у вересні 2005 року відбулося відкриття погруддя В. Хавкіна.

В Ізраїлі в районі Лісу Миру імені Кеннеді закладена Роща Хавкіна, а в Національній бібліотеці Єрусалиму зберігається його архів, досі до кінця не вивчений…

Серпень 25, 2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *