Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Українка розробила методику ранньої діагностики раку

Євген Шишацький


18-річна Ольга Харасахал в цьому році виграла вже третій міжнародний науковий конкурс. Її методика ранньої діагностики раку в 80 разів дешевше західних аналогів

Чотири учасники української делегації завоювали золото на Глобальному конкурсі інновацій в Сінгапурі. Учні Малої академії наук підкорили журі двома розробками, які допомагають незрячим, а також сервісом підбору музики до відео за допомогою штучного інтелекту.

Останній проект – методика виявлення ракових метастаз на ранній стадії – блиснув в цьому році вже тричі. Можливо, тому що в ньому поєдналося всі: інновації, економічна доцільність, гостра потреба суспільства. А ще небайдужість і громадянська відповідальність.

Автор проекту – 18-річна маріупольчанка Ольга Харасахал. Інновацію вона створювала своїм розумом, за підтримки батьків і вчителя. Незважаючи на вік, вона вже на рівних розмовляє з багатьма світилами медичної науки.

Як школярка взагалі прийшла до такого дуже дорослого заняття? І чи є у нього майбутнє?

Юна волонтерка, яка не боїться крові

“Приводом стала неможливість закупити закордонний метод діагностики, який коштує дуже дорого й не адаптований до стандартнів клінік”, – розповіла дівчина журналісту Liga.Tech.

А якщо копнути ще глибше, то передумовою до розробки стала війна. У 2014-2015 роках з прифронтового Маріуполя багато хто виїжджав в страху, що скоро в місті почнуться бойові дії. Особливо після обстрілу в січні 2015 року, що забрав життя 31 людини.

Це відбилося і на місцевій медицині. У 2015 році Ольга відвідала конференцію на кафедрі біомедичної інженерії в Приазовському державному технічному університеті. Одним з виступаючих був завідувач хірургічним відділенням маріупольського онкодиспансеру. Він поскаржився, що установі не вистачає кадрів, і попросив допомоги волонтерів.

14-річна школярка відгукнулася. Як розповідала вона в своїй колонці, дівчині доручили обробку та утилізацію препаратів, розпакування інвентарю, збір даних пацієнтів і ведення лабораторного журналу, оформлення напрямків і висновків. Паралельно вона стала волонтером в госпіталі, де лікували воїнів АТО.

За статистикою, в 2018 році в Україні було зареєстровано більше: 135 000 випадків захворювання на злоякісні новоутворення. Від раку помирає 13,3% наших громадян.

“Меланома залишається однією з найнебезпечніших і летальних різновидів пухлин”, – пояснює Ольга Харасахал. Глобальна проблема привела її в науку.

У своїй першій науковій роботі дівчина проводила паралелі між типами меланоми і їх біологічною поведінкою. Почалися перші призові місця в наукових конкурсах – поки що в Україні.

На початку 2017 року диспансер задумався над придбанням методики для діагностики циркулюючих пухлинних клітин, схваленої в США. Але вартість не вміщалася ні в один бюджет. Прийшов час експериментувати.

Знайти клітини в 100 разів дешевше

Фішка методу в тому, щоб виявити злоякісні клітини якомога раніше. При меланомі вони розносяться разом з кров’ю по всьому тілу, тому метастази можуть з’явитися де завгодно. Виявляють їх, як правило, на пізніх стадіях. А це безпосередньо впливає на можливість лікування.

Команда проекту розробила спеціальний апарат вакуумної фільтрації для первинної обробки крові. У пацієнта беруть аналіз і пропускають через апарат.

“Далі йде в хід методика для обробки отриманих нами препаратів – це специфічна реакція на клітини меланоми, яка проявляє їх під світловим мікроскопом”, – пояснювала юний вчений. Так метастазування можна виявити ще до появи метастаз.

Тест потрібен не тільки для виявлення. Завдяки йому лікарі отримують оперативний зворотний зв’язок і можуть коригувати лікування.

За словами Ольги, це один з методів діагностики циркулюючих пухлинних клітин. У світі є і два інших поширених методи, але вони ефективні для, наприклад, карциноми або саркоми. Українка ж працює саме з меланомою.

Тепер цифри. За твердженням студентки, собівартість винайденого приладу – близько 30 000 грн. Імпортний аналог, який використовують в американській методиці Cell SEARCH – близько мільйона доларів. Вартість аналізу відрізняється в 100 разів. При цьому втрати в чутливості до клітин, які шукають, немає.

Методику вже два роки використовують в Маріупольському онкоцентрі, де Ольга Харасахал і зайшла в тему. З результатами клінічних досліджень дівчина перемогла в конкурсі Intel Еко Україна. Це і принесло їй квиток на глобальний Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) в США. Там відбулася перша міжнародна перемога – четверте призове місце.

А за останні тижні Ольга прогриміла двома золотими медалями. Спочатку в Бразилії, на одному з найбільших світових конкурсів наукових проектів MOSTRATEC 2019. І ось в Сінгапурі, на Глобальному конкурсі інновацій. На ньому їй, до речі, також вручили окрему нагороду – “Best Award Trophy”. Тобто “краща з кращих”.

Ольга Харасахал випустилася з ліцею і вступила в київський медуніверситет ім. Богомольця. Магістратуру вона хоче пройти в США. Наприклад, в Єльському університеті є студентська спільнота, яке займається проблемою боротьби з меланомою. Але потім маріупольчанка хоче повернутися в Україну.

Джерело: https://ua-news.liga.net/society/articles/ukrainka-rozrobila-metodiku-rannoi-diagnostiki-raku-yak-vona-pidkoryue-svit

Листопад 22, 2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *