Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Олег Криса: скрипаль Всесвіту

Підготував Семен Запорожець


27 жовтня у Львові фінішував 3-й Міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси. Олег Криса – видатний українсько-американський скрипаль і музичний педагог українського походження.

Народився у 1942 році в селі Ухані (тепер – ґміна Уханє Люблінського воєводства, Польща) в родині українських інтелігентів. В ході сумнозвісної операції «Вісла» у 1945 році родина опинилася у Львові, де й пройшли дитячі та шкільні роки Олега Криси.

З шести років Олег почав вчитися грати на скрипці під керівництвом Костянтина Михайлова, викладача львівської спеціалізованої музичної школи-десятирічки імені Соломії Крушельницької. На одному з республіканських конкурсів доля звела Олега Крису з його майбутнім вчителем Давидом Ойстрахом, за порадою якого 1960 року, після завершення одинадцятирічного курсу навчання у школі, Олег вступає до Московської консерваторії. З 1960 до 1967 року навчається у консерваторії та закінчує аспірантуру під керівництвом Давида Ойстраха.

За радянського часу професор Київської та Московської консерваторій, професор Інституту ім. Гнесіних, після еміграції – професор Істменівської музичної школи (Рочестер, США) і Манхеттенської школи музики (Нью-Йорк, США). Заслужений артист УРСР. З 1989 року мешкає та працює у США.

З 1967 року Олег Криса працював солістом Київської філармонії, поєднуючи музичну діяльність з викладацькою у Київській консерваторії. З того часу не припиняє концертної діяльності, виступаючи як соліст багатьох симфонічних і камерних оркестрів (Москва, Ленінград, Київ, Берлін, Лейпциг, Дрезден, Ваймар, Варшава, Краків, Катовіце, Прага, Будапешт, Белград, Нью-Йорк, Чикаго, Вашингтон, Лондон, Монреаль, Торонто та ін.).

Ще у 1980-х критика вбачала у мистецтві Криси властиву культурі кінця ХХ ст. тенденцію до узагальнення попередніх досягнень. Мабуть, правда. У першому своєму університеті – Львівській музичній школі-десятирічці – він учився паралельно зі скрипалем Богодаром Которовичем, піаністами Олександром Слободяником та Віктором Єресько. Московську консерваторію в 1960-х закінчував із Ґідоном Кремером, Віктором Третьяковим, Володимиром Співаковим та Олегом Каганом. У 1970-х саме Криса замінив у Квартеті імені Бетховена його першу скрипку, професора Дмитра Циганова і 10 років очолював цей уславлений колектив. Учень Давида Ойстраха саме від свого наставника згодом отримав пропозицію викладати у Московській консерваторії. Перед останніми у своєму житті гастролями Ойстрах, моргнувши оком, наказав йому: «Царюй спокійно».

Окрім блискучої сольної кар’єри, учень славетного Давида Ойстраха – Олег Криса успішно концертував у складі квартетів. З 1970 до 1973 був лідером квартету Київської консерваторії. З 1977 року – першою скрипкою квартету імені Бетховена, у складі якого він виступав до 1987 року, коли квартет припинив існування. У 1999-2003 роках виступав у складі струнного квартету Леонтовича в Європі, Північній Америці та на Близькому Сході.

Олег Криса тісно співпрацював з композиторами Альфредом Шнітке, Едісоном Денисовим, Софією Губайдуліною, Кшиштофом Пендерецьким, Валентином Сильвестровим, Мирославом Скориком, Євгеном Станковичем, Вірком Балеєм. Він був першим виконавцем їхніх творів, багато з яких були написані спеціально для нього.

Виступав у найбільших музичних центрах світу з провідними оркестрами, диригентами і колективами. Брав участь у найбільших фестивалях у Європі, Північній Америці, на Далекому Сході, в Австралії та Новій Зеландії.

В 1963 році Олег Криса переміг на конкурсі Premio Paganini у Генуї. Йому дали можливість пограти на інструменті легендарного виконавця. «Коли я уперше взяв скрипку Паганіні в руки, – згадує музикант, – мої пальці почали кам’яніти. У мене був шок! Будь-який скрипаль мене зрозуміє. У мене захоплювало дух, я задихався, мені було страшно. Ті, хто дозволив мені доторкнутися до цього інструменту, розуміли, що відбувається в душі молодої людини у момент зустрічі зі скрипкою Майстра, і дали мені можливість приходити туди кілька днів поспіль, звикати до неї».

Нашому співвітчизникові також двічі пощастило здійснити записи зі скрипками Страдиварі. Зокрема, на інструменті 1714 року – золотого періоду Страдиварі – він записав твори Моцарта. Нині музикант грає на скрипці 1758 року кремонця Джованні Батісти Гваданіні. Цей інструмент належить Істменській академії музики у Рочестері, професором якої є зараз Криса. За контрактом викладач має право грати на ній стільки, скільки тут працюватиме. Подейкують, що у зв’язку з цим він кожного разу із великим задоволенням свій контракт продовжує.

Олег Криса регулярно проводить майстер-класи в різних країнах світу, зокрема, у Німеччині (Ганновер, Фрайбург, Гітцаккер, Ваймар) та США (Нью-Йорк, Бостон, Оберлайн, Філадельфія). Він є членом журі багатьох престижних міжнародних конкурсів скрипалів.

Український маестро є почесним професором скрипки Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка і почесним членом Японської струнної асоціації викладачів.

Олег Криса, безумовно, володіє усіма елементами вищої скрипкової майстерності: незмінно м’яким, навіть у найнапруженіших кульмінаціях, звучанням, завидною врівноваженістю емоцій, справжньою віртуозністю, вільним співом інструменту, прекрасним контактом із оркестром. Йому властива певна витончена зовнішня стрункість, гармонійність, навіть елегантність.

Благодійний фонд «Олега Криси» і громадська організація “Мистецьке об’єднання «Світ класичної музики» є засновниками музичної Академії «Світ класичної музики» («СКМ»), перший сезон якої відбувся восени 2014 року, другий — у жовтні 2015 року.

Маестро започаткував у м. Львові Міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси, який відбувається що три роки. У 2013 р. відбувся перший Міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси, в якому взяло участь 17 учасників з України, Австралії, Японії, Південної Кореї, США, Китаю, Канади, Тайваню, Росії.

У жовтні 2016 року у Львові проходив другий конкурс скрипалів Олега Криси. В ньому взяло участь 30 молодих скрипалів з 10 країн світу (Україна, Польща, Казахстан, Іспанія, США, Ірландія, Китай, Південна Корея, Франція, Японія).

У цьогорічному, третьому, конкурсі Олега Криси взяли участь 27 молодих скрипалів з 14 країн світу (Україна, Японія, Росія, Польща, Австрія, Латвія, Франція, Китай, США, Фінляндія, Південна Корея, Англія, Нідерланди, Малайзія).

 

Жовтень 27, 2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *