Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Один вдома «Щедрик»

Свято іде. Хай принесе Різдвяний дзвін у кожен дім!


На порозі Різдво. «Щедрик» знову наповнюватиме оптимізмом планету, кожній родині, де б вона не зустрічала праздник, зичитиме усляких щедрот!

Український «Щедрик» за сто років полонив увесь світ. Його співають англійською, французькою, італійською, іспанською, арабською, либонь, усіма мовами світу. Наразі відомо понад 1000 варіантів пісні. Її співають родинами у кілька осіб та величезними у кілька тисяч гуртами, вона органічно вписалася в європейське академічне музичне середовище, американську пісенну культуру, навіть джазові виконавці мають щедрівку за свою. Нині різдвяні фільми Голлівуду супроводжує українська мелодія.

«Щедрик» став світовим гімном добра, надії і віри. Він вірний супутник кожного жителя планети. Свої мандри у просторі і часі розпочав ще у прадавні дохристиянські часи, але завше знаходив відгук у серцях людей чи то на Новий рік у праукраїнців навесні, чи у християн на Різдво узимку. Воно ж бо справжня щедрівка не ділиться ні за релігійною, расовою, класовою ознаками. Бо розносить серед нас щедроти і добро.

Ми зібрали для вас найцікавіші факти з життя «Щедрик», щоби на Різдво вкотре нагадати про нашу національну гордість.

Вперше у новітній історії різдвяну народну пісню «Щедрик» у музичній обробці відомого українського композитора Миколи Леонтовича понад 100 років тому виконав хор Київського університету. Загалом Леонтович створив п’ять версій обробки пісні, але для виконання вибрав лише одну, яку вдосконалив у 1916-му році.

Світові твір презентувала Українська республіканська капела, більш відома як хор Олександра Кошиця, створена у 1919 році за ініціативи голови Директорії Української Республіки Симона Петлюри. Місією хору було презентувати Україну як незалежну та відмінну від Росії спроможну країну з багатою культурою. Після гастролей хору в країнах Європи (Чехословаччина, Австрія, Швейцарія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Велика Британія, Німеччина, Польща, Іспанія) мелодія полонила Європу.

У 2022 році, рівно 100 років тому, перебралася на американський континент.  «Щедрик» з шаленим успіхом виконали на сцені Карнеґі Холл у Нью-Йорку.

У 1936 році популярний американський композитор українського походження Петро Вільговський написав низку англійських текстів до композиції «Щедрик» для симфонічного оркестру радіо «NBC», де певний час працював. Його англомовна версія відома як «Дзвінка колядка, Колядка дзвонів» («Carol of the Bells»), стала однією з найпопулярніших різдвяних пісень у світі. Вперше трансляція відбулася під час Великої Депресії. Початкова популярність була досягнута через можливість Вільговського охопити велику аудиторію, як аранжувальника симфонічного оркестру NBC.

В Англії «Щедрик» називають «новорічна серенада», в Латинській Америці — «пісня великого чару», «пісня бурхливого моря», а в Канаді — «нововідкритий сфінкс». Весь музичний світ визнав «Щедрик» піснею XX століття, а Україну — «країною пісень».

У Голлівуді «Щедрик» неодноразово брав участь у популярних фільмах. Колядка дзвонів широко використовується в рекламі, а її гумористичні версії фігурували в таких американських телесеріалах як «Південний парк», «Маппет Шоу», «Сімпсони», «Гріфіни», «Суботній вечір у прямому ефірі», «Менталіст».

Пісня використовується у кінофільмах «Сам удома», «Сам удома 2: Загублений у Нью-Йорку», «Санта Клаус», «У дзеркала два обличчя», «Міцний горішок 2», «Шепіт», «Гаррі Поттер», «Битва на гірляндах», «Французький зв’язковий»

За версією видання Drohobyczer Zeitung, на початку 2015 було визначено 17 найкращих виконань пісні «Щедрик» у світі — від класики до рок-виконань. Сюди потрапили: вільнюський хор Bel Canto, який виконав пісню в підтримку Євромайдану в грудні 2013; український гурт ROCK-H, Pentatonix, The Piano Guys, Девід Гікен, баскетболісти NBA, які виконали пісню ударами м’ячів; американський підліток Кент Дженкінс, котрий виготовив із водопровідних труб ПВХ духовий музичний інструмент, на якому і виконав відому мелодію; грецький гурт Orion’s Reign, Metallica, гурт August Burns Red, гурт Imbrium, група Tectum та ін[19]. ONUKA на честь Різдвяних свят у 2017 році випустив кавер-версію «Щедрика».

Квартет “Акорд” із Тернополя виконав “Щедрик” на найвищій телевізійній вежі Канади. Телевежа CN Tower у Торонто заввишки 553 метри є одним із найупізнаваніших символів Канади. Збудована 1976 року, вона протягом трьох десятиліть була найвищою будівлею на планеті.

Нині «Щедрик» став традиційною і чи не найбільш популярною мелодією різдвяних свят, успішно конкуруючи на Заході із відомим піснеспівом.

У 2022 році виповниться 100 років з моменту, коли «Щедрик» з шаленим успіхом виконали на сцені Карнеґі Холл у Нью-Йорку. Після цього мелодія стала популярною в усьому світі. «З нагоди цих дат МЗС України разом з партнерами запускає масштабну кампанію «Щедрик»: магія Різдва». Вона, як і український «Щедрик», розпочнеться у Києві, щоб наступного року почати подорож світом. Вже запланована реалізація кампанії у США у 2022 році», – планують чиновники МЗС України.

Ну, і насамкінець подаємо тексти щедрівки українською та американською версією. Тренуйтеся співу. Різдво ж на порозі!

ЩЕДРИК

Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
– Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.

 

ДЗВІНКА КОЛЯДКА

(Carol of Bells)

 Дзвоників дзвін

Всім розповів:

Радісний час,

Свято у нас!

Тут вже Різдво,

Сміх принесло

Для молодих

І для старих.

Дзинь-дзинь-дзилинь

Чується дзвін.

Коляднички

Мов дзвіночки.

 

З усіх усюд

Кутю несуть,

Віншують нас

В Різдвяний час.

Для всіх родин

Лунає дзвін,

Казку Різдва

Розповіда.

Дзвони і спів,

Йдуть звідусіль.

Різдво прийшло,

Мир принесло.

Хай до всіх прийде Різдво веселе

Хай до всіх прийде Різдво веселе

Свято іде.

Хай принесе

Різдвяний дзвін

У кожен дім!

Дзинь-дзинь-дзилинь.

Грудень 20, 2021

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *