Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Навіщо американець продав компанію вартістю $1,4 млрд і запустив український стартап

Засновник сервісу для відстежування електронної пошти JetBridge Джон Сунг Кім розповів виданню MC Today про те, чому Україна – це Кремнієва долина 15 років тому.

Американський підприємець Джон Сунг Кім живе на два міста – Київ і Сан-Франциско. Після продажу компанії Five9 з капіталізацією в $1,4 млрд в США він переїхав до Києва, де зібрав команду розробників і разом з українським партнером розвиває стартап по автоматизації продаж і маркетингу JetBridge.

«До того, як запустити JetBridge та переїхати до Києва, я заснував та згодом продав у США два стартапи – Five9 і DoctorBase. В день виходу на IPO Five9 залучила $350 млн, зараз це компанія з 600 працівниками і капіталізацією в районі $1,4 млрд, її акції продаються на біржі Nasdaq.

В Сан-Франциско у мене великий дім, багато хороших друзів та неймовірна мережа робочих контактів. Але після продажу другої компанії я зрозумів, що після 15 років безупинної роботи хочу залишити Каліфорнію та відправитися мандрувати.

К 2015 року я заробив достатньо грошей, щоб не дивитися на цінник в будь-якому місті світу, і для мене на перше місце вийшли такі цінності, як свобода і класні люди навколо.

Україна – не ідеальна країна, але тут є свобода і розмаїття, яких бракує в Каліфорнії та Західній Європі. В Будапешті, наприклад, добре, але він маленький, те ж саме можна сказати й про інші європейські міста.

Коли я вперше потрапив до цієї країни, то побував у Києві, Львові й Одесі – і був вражений, наскільки вони відрізняються одне від одного. Якщо тобі набридли київські пробки, то ти можеш смотатися до Одеси полежати на пляжі або розслабитися на вихідні у Львові. Я завжди зупиняюсь у Львові в одному і тім же готелі та йду вечеряти до пивного театру «Правда».

Хай це прозвучить як божевілля, але я обрав Київ переважно через чудові ресторани. Я не вмію готувати, але в Києві я спокійний, тут повно місць зі смачною їжею. В кафе «Жизнь замечательных людей» я їв кращий грибний суп в житті, Bao – один з моїх найулюбленіших ресторанів у світі в цілому, в «Алясці» – відмінні морепродукти, а в стейкхаусі Must в ЦУМі – чудові стейки. Повірте, я можу продовжувати безкінечно.

Кажуть, що тут нема чого робити без знання російської чи української мови, але для мене це не проблема. Більшість моїх співбесідників розмовляють англійською.

Американці думають, що тут небезпечно, тут війна, корупція і взагалі все погано. Тому цього року я обов’язково привезу до Києва американських венчурних капіталістів, покажу їм Unit City й Київ, котрий не поступається Будапешту, Лісабону чи Варшаві. Потім ми поїдемо до Львову випити пива, а звідти відправимося до нічних клубів Одеси, щоб вони вдосталь повеселились та побачили, як українці люблять життя.

Я хочу, щоб мої друзі повернулись до Кремнієвої долини і розповіли колегам: «Ви знаєте, Джон і Міша (співзасновник JetBridge) возили мене  Україною, я виступив в Unit City, зустрів розумних людей – це весела країна з чудовими ресторанами. Тут немає жахливої війни та всього того лайна, яким годують нас західні медіа».

Єдине, що мені не подобається в країні, це ситуація с людьми похилого віку. Таке відчуття, що до них нікому немає діла. В Парижі чи Барселоні вікові пари добре одягнені, ходять в кафе і п’ють капучіно, й видно, що держава їх підтримує.

Тут вони не виглядають ані здоровими, ані щасливими. Я переймаюсь, що якщо ти старієш та не встиг заробити грошей в ІТ, то в старості можеш опинитися без будь-якої допомоги й підтримки. Сподіваюсь, що в майбутньому це зміниться.

Я бачу потенціал в Україні й думаю, що Київ стане наступним Берліном. Тут багато молодих та розумних ІТ-інженерів, маркетологів, продуктових менеджерів, дизайнерів і талановитих випускників університетів. Проте для глобального успіху українцям потрібно переймати досвід західних компаній.

Двічі на рік я вожу свою команду до Кремнієвої долини. Там вони спілкуються з колегами із Google та Facebook, венчурними капіталістами й успішними підприємцями. І якщо одного дня вони залишать мою компанію та вирішать запускати свій бізнес, у них буде прямий доступ до людей з Кремнієвої долини, та їм не доведеться починати все з нуля.

Не всім українцям подобається західний підхід, багато розповсюджених в Каліфорнії речей непридатні для України. В Кремнієвій долині кожний співробітник стартапа володіє процентом компанії через опціон.

Для України це чужа концепція. Працівники не довіряють володарям компанії, а володарі компанії не вірять працівникам. Багато українців у відповідь на пропозицію одержати долю в компанії говорили: «Це не для мене. Ти іноземець, ти мені не подобаєшся».

Коли я винаймав перших працівників в Києві, то спитав інженера: «Ти би хотів отримувати $3000 в місяць без дольової участі чи $2500 з опціоном?» І він сказав: «Давай мені $3000. Опціоном ситий не будеш». Мені було складно це зрозуміти, тому що в довгостроковій перспективі мені дешевше доплачувати $500.

Я вигадав власну концепцію, яку називаю «Вы хочете хліб сьогодні чи стейк завтра?». И багато українців кажуть: «Я нічого не знаю про завтра, дайте мне хліб сьогодні». На те ж запитання в Долині тобі дадуть відповідь: «Я хочу хліб, але сьогодні ж я віддам його тобі назад. А завтра у мене буде власний ресторан зі стейками».

Зараз я інвестую тільки в ті проекти, де у співробітників є опціони, так же поступають всі фонди й інвестори в США.

Жоден венчурний капіталіст не дасть грошей компанії, де 100% належать одній людині.

Україна повна успішних команд, і я сподіваюсь, що ситуація зміниться, коли їх працівники почнуть купляти дома в Чикаго або квартири в новобудовах в центрі Києва.

Я приїхав до Кремнієвої долини 15 лет тому, коли стартап-культури не існувало, і свої проекти запускали відчайдушні та ризикові люди. Це був початок революції. Зараз така ж революція відбувається в українській бізнес-сфері, і я щасливий, що стою у її витоків.

Джерело: https://mc.today/kiev-eto-sleduyushhij-berlin-amerikanets-prodal-kompaniyu-stoimostyu-v-1-4-mlrd-i-razvivaet-startap-v-ukraine/

Лютий 5, 2018

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *