Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Нашого цвіту по всьому світу

Українська земля дала світові дев'ять нобелівських лауреатів


Сьогодні виповнюється 120 років з часу першого вручення Нобелівської премії. Саме 10 грудня 1901 року в Стокгольмі і Крістіанії вперше відзначили науковців поетів, фізиків, хіміків і громадських діячів за внесок у розвиток світу. Першими лауреатами стали поет Рене Сюллі-Прюдом, фізик Вільгельм Рентген, мікробіолог Еміль фон Берінг, хімік Якоб Вант-Гофф і Фредерік Пассі та Анрі Дюнан, відзначені за внесок у боротьбу за мир. Серед лауреатів міг бути і наш Іван Пулюй, який власне першим зробив відкриття, за яке нагородили Рентгена…

З того часу 10 грудня іменується як День Альфреда Нобеля. Кожен лауреат отримує золоту медаль із зображенням Нобеля та диплом.

Нобелівські премії з фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури та економіки вручає Король Швеції на величній церемонії.

Премії присуджуються за видатні наукові дослідження, революційні винаходи і великий внесок у культуру та розвиток суспільства і користується міжнародним визнанням.

Цьогоріч Нобелівської премії 2021 з хімії , яку отримали британсько-американський дослідник Девід В. Макміллан та його німецький колега Бенджамін Ліст “за розвиток асиметричного органокаталіза”, долучилися йукраїнці. Німецькому лауреату підсобляли українські вчені.

З Бенджаміном Листом працювали українці Олександр Григоренко – доктор хімічних наук, професор кафедри органічної хімії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Ігор Комаров – директор Інституту високих технологій КНУ ім. Шевченка, а також колишній аспірант цього вишу Андрій Тимцунік. Вчені разом займалися дослідженням “каталітичне асиметричне α-бензилювання альдегідів” (The Catalytic Asymmetric α-Benzylation of Aldehydes), що вийшло у 2014-му. “Лауреати відкрили нові ланки у нашому розумінні складної взаємодії наших почуттів з навколишнім середовищем”,  йдеться на офіційному сайті премії.

Узагалі за час існування представники України неодноразово номінувалися на престижну премію, що уже засвідчує високий рівень вітчизняної науки, літератури, мистецтва.

Українська земля дала світові нобелівських лауреатів, які або народилися тут, або певний час жили і працювали.

На території сучасної України народилися шестеро майбутніх Нобелівських лауреатів. Ще троє – Ісидор Рабі, Семен Кузнець та Менахем Бегін народилися на українській етнічній території.

Ілля Мечников – мікробіолог, ембріолог, зоолог та імунолог україно-єврейсько-молдавського походження родом з села Іванівка-Панасівка Куп’янського повіту на Харківщині, Ісидор Рабі – американський вчений-фізик, що народився на Лемківщині, Зельман Абрахам Ваксман – американський вчений, вихідець із села Нова Прилука Липовецького повіту Київської губернії (тепер Вінницька область), Шмуель Йосиф Халеві Аґнон  народився у місті Бучачі  на Тернопільщині , Семен Кузнець  виходець із Пінська, що до 1922 року входив до складу України, Менахем Бегін  – 7-й прем’єр-міністр Ізраїлю  народився в сім’ї секретаря єврейської громади у Бересті, Роалд Гоффман – із Золочева, Жорж Шарпак (Георгій Харпак) – французький фізик, родом із Дубровиці на Рівненщині, Світлана Алексієвич – білоруська письменниця, народилась у Станіславі (нині Івано-Франківськ).

В Україні вчився і працював Ігор Тамм , який зростав у Єлисаветграді (зараз — Кропивницький), закінчив гімназію; викладав у Одеському політехнічному університеті та у Таврійському університеті.

Лев Ландау викладав та проводив наукові дослідження у Українському фізико-технічному інституті, Харківському університеті та Харківському політехнічному інституті, де зробив низку відкриттів у галузі фізики.

Іван Бунін жив і одружився вперше в Одесі, жив у Полтаві. Понад 14 років Бунін прожив безпосередньо на території сучасної України.

Тож українці мають чим і ким гордитися. І ми впевнені ще не раз матимуть. Бо українська земля багата талантами, які неодмінно зроблять свій внесок у розвиток цивілізації.

Микола Влащук

Грудень 10, 2021

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *