Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Калинові ключки НХЛ

Семен Запорожець

Калинові ключки НХЛ

В найсильнішій хокейній лізі світу здавна та з блиском грали українці  

Давно пішли в минуле часи, коли в Національній хокейній лізі грали лише тільки канадці й американці. Сьогодні іноземці заполонили клуби НХЛ та посіли в них ключові позиції. Проте задовго до того, як легіонери потяглись до НХЛ, серед її найяскравіших зірок вже значились українці.

Шайба в діаспорі

Українська діаспора в Канаді сьогодні налічує близько 1,2 млн. людей. Це шоста за кількістю етнічна група канадського населення (1,7%). За кількістю громадян українського походження Канада посідає третє місце в світі після України та Росії.

Діаспора в Канаді веде свою історію з 1891 року, коли за океан прибули галицькі селяни Іван Пилипів та Василь Єленяк, які оселилися в провінції Альберта. А масова міграція українців до Канади почалась наприкінці 90-х років позаминулого століття. Українці селились в найбільш «хокейних» регіонах країни – Манітобі й Альберті, тому цілком природною стала поява українських хлопців з ключкою на льоду в пошуках грошей та слави. Адже Канада – батьківщина хокею з шайбою, це культовий спорт в Країні кленового листа, й діти бідних іммігрантів могли вибитися в люди перш за все в цій сфері.

Такою ж природною виглядає та обставина, що серед відомих представників діаспори хокеїсти випереджають політиків, бізнесменів та деячів мистецтва разом узятих. Їх було багато, вони досягали успіхів, й місцева публіка по-дружньому звала їх Ukes (скорочення від «українці»). Декілька десятків гравців українського походження золотими літерами вписали свої імена до історії головної хокейної ліги світу. Та ще й в ті суворі часи, коли воротарі грали без масок, а каска на голові гравця вважалась проявом боягузтва.

Варто відзначити, що й по цей бік океану українці успішно грали в хокей ще до Другої світової війни. Це було на теренах Західної України, за межами Радянського Союзу. Причому львівські клуби «Чарни» та «Погонь» в 1930-і роки ставали чемпіонами Польщі, а чернівецький клуб «Драгош Воде» – чемпіоном Румунії. В складі збірної Польщі, що зайняла четверте місце на Олімпіаді 1932 року в Лейк-Плесіді (США), грали декілька львівських хокеїстів. Але, звичайно, слава українців у НХЛ далеко затьмарила ці безсумнівні, проте все ж таки скромні досягнення.

Українська All Stars

В 2008 році канадські вболівальники навіть склали символічну збірну українців НХЛ всіх часів, до якої увійшли воротар Террі Савчук, захисники Дейв Бабич та Білл Барилко, нападаючі Майк Боссі (Босий), Джон Буцик та Білл Мосієнко. Це були дійсно легендарні постаті в історії НХЛ. На двох з них ми зупинимося окремо.

Воротар Террі Савчук (1928–1970) вважається одним з найвеличніших голкіперів НХЛ за всю історію. Уродженець канадського Вінніпегу (провінція Манітоба) протягом двадцяти сезонів з блиском захищав ворота «Детройта», «Торонто», «Бостона», «Лос-Анджелес Кінгз» й «Нью-Йорк Рейнджерс». За цей час він виграв 447 матчів, цей рекорд протримався тридцять років. Савчук чотири рази вигравав Кубок Стенлі, чотири рази був визнаний кращим воротарем НХЛ, сім разів брав  участь в матчах Всіх зірок. Його рекорд – 103 сухих матчі (зіграних на нуль) –  простояв сорок років. На жаль, доля жорстоко повелась з великим воротарем. Його переслідували важкі травми, він страждав від алкоголізму, який зруйнував його родину. И кінець його життя був передчасним та страшним: Террі загинув у п’яній бійці зі своїм одноклубником по «Рейнджерс» Роном Стюартом, разом з яким він винаймав квартиру в Нью-Йорку після того, як пішов з сім’ї, залишивши дружину та сімох дітей.

Куди більш щасливою була доля іншого вихідця з Вінніпега форварда Білла Мосієнко (1921–1994). Він провів чотирнадцять блискучих сезонів у клубі «Чикаго Блек Хоукс», зігравши 711 матчів, закинувши в них 258 шайб та заробивши 540 очок за системою «гол плюс пас». Білл Мосієнко увійшов в історію як автор унікального досягнення: 23 березня 1952 року в матчі «Чикаго» – «Нью-Йорк Рейнджерс» на льоду славнозвісної арени «Медісон Сквер Гарден» він протягом 21 секунди закинув три шайби! Причому дві з них провів з подач іншого українця – свого партнера по трійці нападу Гуса Боднара. Після закінчення кар’єри Білл Мосієнко став успішним бізнесменом, володарем боулінг-клубу, й дожив до щасливого дня, коли в 1991 році його ім’ям назвали стадіон в рідному Вінніпезі.

Наша лінія

Втім, до символічної української збірної міг би бути включений й сам великий Уейн Гретцкі, якого вважають кращим гравцем НХЛ усіх часів. Просто його українське коріння по лінії бабки не мають точного підтвердження. Але напевне відомо, що його дід по батькові Антон Грецкі, який народився в білоруському Гродно, дома розмовляв зі своею дружиною Марією, яка народилась у Підгайцях (Тернопільська обл.),  українською мовою. Отже великий Уейн цілком може замінити в складі української збірної Всіх зірок НХЛ свого колегу по амплуа – центрфорварда клубу «Бостон Брюїнз» Джона Буцика.

Джона Буцика (народився в 1935) згадано не просто так. Річ у тім, що в період з 1957 по 1964 рік у складі клубу «Бостон Брюїнз» грала трійка нападу Бронко Хорват – Джон Буцик – Вік Стасюк. Всі вони були українцями, й цілком логічно увійшли в історію під призвіськом The Uke Line – «українська лінія».

Взагалі-то українську лінію в НХЛ можна продовжувати безкінечно довго. Якщо говорити про хокеїстів недавнього минулого, достатньо згадати таких асів, як Дейв Андрійчук, Майк Крушельницкі, Дейл Хаверчук та Кейт Ткачук.

Ми вели розмову лише про гравців НХЛ українського походження, які народилися за океаном. А після розпаду СРСР в НХЛ в різні часи грали більш десятка хокеїстів родом безпосередньо з України – зокрема,  Олександр Годинюк, Дмитро Христич, Олексій Житник, Олег Твердовський, Руслан Федотенко, Олексій Понікаровський, Антон Бабчук та інші.

Але це вже інша історія

Грудень 22, 2017

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *