Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Іван Даценко: український вождь племені індіанців

Підготував Семен Запорожець


Іван Даценко, звичайний українець, радянський льотчик з Полтавщини, герой Другої світової війни, якого вважали загиблим під час виконання завдання в 1943-му, випадково знайшовся через багато років у Канаді, де став вождем племені індіанців.

Майбутній індіанський вождь, а тоді – просто Даценко Іван Іванович народився 29 листопада 1918 року у селі Чернечий Яр на Диканщині.

Його рання біографія є типовою для сільського хлопця: середня школа, зооветеринарний технікум у сусідній Писаревщині, служба в лавах Червоної Армії. Саме армія змінила його шлях від ветеринара до професійного військовика: у 1940 р. він закінчив військове авіаучилище в Оренбурзі. І цілком логічно, з початком німецько-радянської війни в червні 1941 р. опинився на фронті.

Військова кар’єра старшого лейтенанта Івана Даценка складалася більш, ніж успішно. На початок серпня 1943 р. він здійснив 213 бойових вильотів на бомбардувальниках Іл-4, відзначився у боях за Сталінград та Орел. Його було нагороджено орденом Червоного Прапора, присвоєно звання Героя Радянського Союзу і орден Золотої зірки.

Та доля справжніх героїв сповнена драматичних, а часто – трагічних моментів. 18 квітня 1944 р. при виконанні бойового завдання по бомбардуванню залізничної станції Львів-2 літак Івана Даценка був збитий. Офіційно цей день вважається днем його смерті. Рідні оплакали свого Івана, односельці почали клопотатися про перейменування вулиці та встановлення пам’ятника на честь свого земляка – Героя Радянського Союзу. Аж раптом згори до місцевої влади прийшло секретне розпорядження призупинити всю цю кампанію… Чому? Бо доля героїв не лише драматична, але й багата на неочікувані й неймовірні повороти.

Це могло залишитись таємницею для нас, якби на початку 1980-х років народний артист СРСР Махмуд Есамбаєв в одному з інтерв’ю не розповів цікаву деталь про свій візит до Канади в 1967 р. у складі радянської делегації на Всесвітній виставці «Експо-67» у Монреалі. Під час відвідин племені могавкі кохнавік (союз ірокезів) вождь племені неабияк здивував іменитого співака – високий, міцний індіанець, весь в татуюваннях і розмальований бойовими фарбами, з головою в різнокольоровому пір’ї, але з військовою виправкою. Есамбаєв тоді звернувся до перекладача: “Скажіть вождю, що він дуже красивий”. На що вождь чистісінькою українською мовою відповів: “Здоровенькі були, прошу до мене в гості”. У подальшому вождь розмовляв із радянською делегацією російською мовою, з перекладачем – англійською, а зі своїми – індіанською.

Як згадував пізніше Есимбаєв, потім вождь покликав свою дружину й щось їй сказав, після чого на стіл були поставлені галушки й українська горілка (він заздалегідь знав, що приїде радянська делегація). Випили, закусили і вождь запитав: “А українські пісні ви знаєте?”. І сам красивим баритоном затягнув “Розпрягайте, хлопці, коней…”. Дружина, діти й члени делегації підспівували. Хтось запитав: “Хто ж ви такий?”. Вождь відповів: “Я Іван Іванович Даценко з-під Полтави”.

Індіанці дали своєму вождеві ім’я Пронизуючий Вогонь, його англійське ім’я й прізвище – Джон Макнобер. Про те, що вождь індіанського племені Іван Даценко не лише виходець із Радянського Союзу, а ще й Герой Радянського Союзу, льотчик, Есамбаєву розповів професор Монреальського університету.

В 2001 р. журналісти телепрограми “Жди меня” на прохання родички Івана Даценка знайшли понад 20 людей, які знали Даценка по службі, і тих, які бачили його в Канаді. Його та його сина вже не було серед живих, доля онуків невідома. Але вдалося встановити і підтвердити, що Іван Даценко та індіанський вождь з Канади – одна людина.

Як же наш герой опинився на іншому континенті і в такій неочікуваній ролі? За однією з версій – саме вона відображена в українській стрічці “ТойХтоПройшовКрізьВогонь” – після катастрофи літака Іван потрапив в полон до ворога, втік, і його схопила радянська контррозвідка як ймовірного шпигуна – так він опинився у таборі в Сибіру. Але і звідти він втік та зумів по льоду перейти Берингову протоку до Америки. Вже у Канаді українець одружився на донці вождя. За іншою версією, після втечі з німецького полону, Даценко, скоріше за все, потрапив до американської зони окупації Німеччини, а звідти з потоком біженців – до Канади. Працював поблизу Монреаля, де познайомився із донькою індіанського вождя, одружився з нею і успадкував владу тестя.

У 2010 р. вийшла в світ художньо-документальна повість Олександра Щербакова «Небо і земля Івана Даценка». А в 2012 р. – художній фільм режисера Михайла Іллєнка “ТойХтоПройшовКрізьВогонь” про неймовірну долю Івана Додоки, хлопця з Полтавщини, прообразом якого став Іван Даценко.

 

 

Грудень 16, 2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *