Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Богатирська наша сила: українські стронгмени

Семен Запорожець


Свіжі успіхи українських силачів на престижному фестивалі Arnold Classic, про які повідомляв сайт DOJO, дають гарний привід для розмови про вітчизняних зірок стронгмену.

12 травня закарпатський Хуст прийматиме чемпіонат світу WSF World Strongman Championship 110 kg – турнір, який проводиться під орудою Всесвітньою федерацією стронгмену (World Strongman Federation). Така подія є ознакою довіри та шанобливості, які має сьогодні український стронгмен.

Під терміном «стронгмен» ми розуміємо силовий вид спорту, де спортсмени вправляються із різними масивними снарядами, а також власне спортсменів-силачів. Кращі стронгмени це переважно вихідці з пауерліфтингу, важкої атлетики, бодібілдингу. В Україні інтерес до стронгмену пов’язаний з постаттю Василя Вірастюка, який в 2004 році виграв турнір World Strongest Man, отримавши титул найсильнішої людини світу. Власне, Вірастюк зробив для українського стронгмену те, що свого часу зробили для українського професійного боксу брати Кличко. Але Україна має чимало видатних атлетів-стронгменів, або як їх звуть в Україні – ломусів, і окрім Василя Вірастюка.

Слід відзначити, що світ стронгмену, як і світ професійного боксу, достатньо строкатий: існують чимало різних організацій, які проводять різні турніри. Але найбільш престижними вважаються World Strongest Man (проводиться з 1977 року), Europe’s Strongest Man (з 1980), Arnold Strongman Classic (з 1989 року), Strongman Champions League (з 2008 року).

Повідомивши про перемогу киянин Олексія Новікова на турнірі Arnold Amateur World Championship, наш сайт підкреслив, що цей успіх дав українцеві право наступного року виступити на фестивалі Арнольда Шварценеггера в професійному турнірі Arnold Strongman Classic, де беруть участь десять найсильніших стронгменів світу. Також ми нагадали, що в травні Олексій виступатиме на турнірі World Strongest Man на Філіпінах. Це буде перша поява українці на цьому змаганні з 2011 року, коли у Вінгейті (Північна Кароліна, США) виступав Сергій Романчук.

І це саме той турнір, який в 2004 році в Нассау (Багамські острови) виграв Василь Вірастюк.

В Україні розвитком стронгмену опікується Федерація стронгмену України (ФСУ), яку очолює відомий атлет Сергій Конюшок. З 2000 року ФСУ проводить турнір «Найсильніша людина України». Хоча в сучасному стронгмені є три вагові категорії – до 95 кг, до 110 кг, понад 110 кг, в центрі уваги завжди найсильніші, вони ж – найважчі.

Званням найсильнішої людини України по шість разів володіли Василь Вірастюк (2000-2003, 2006, 2007) та маріупольський ломус Олександр Лашин (2008, 2010-2013, 2015). Двічі цей титул здобували Костянтин Ільїн (2009, 2014) та відомий нам Олексій Новіков (2016, 2017). Ще один раз найсильнішим став Михайло Старов (2005).

Все це титуловані атлети світового рівня. Так, Василь Вірастюк, окрім перемоги на World Strongest Man в 2004 році, в 2003-му став там бронзовим призером. Костянтин Ільїн вигравав етап Strongman Champions League в 2011 році, а роком раніше двічі на етапах брав бронзу. Сергій Романчук в 2010 році виграв етап Ліги чемпіонів в Києві.

Олександр Лашин в дебютній Лізі чемпіонів в 2008 році спромігся взяти бронзу на одному з етапів. Михайло Старов в 2005 році став бронзовим призером турніру Europe’s Strongest Man.

Тепер на чемпіонську вахту став Олексій Новіков.

Президент ФСУ Сергій Конюшок чітко визначив проблеми та завдання стронгмену в Україні.

«З власного досвіду скажу, що кожен спортсмен виступає заради овацій глядачів. Виступати в закритому приміщенні серед спеціалістів і тільки тих, хто змагається, нецікаво, це не мотивує. Тим і приваблює стронгмен спортсменів-силовиків: те, що це видовищний і вдячний за кількістю глядачів вид спорту. Це найбільша мотивація для нас, спортсменів, напружувати і навіть надривати власні жили для того, щоби продемонструвати вам наш спортивний і змагальний результат. Глядачі є нашим джерелом натхнення, вони не тільки тримають нас, спортсменів, в рамках спортивного прогресування, але й покладають на нас соціальну відповідальність бути прикладом. Це дуже добре, це дуже корисно як для нас особисто, так і для загалу. Бо спортсмени мають бути прикладами здорового способу життя, патріотизму і найкращих людських якостей. Тому в цьому симбіозі глядацьких симпатій, вболівальників і спортсменів я і бажаю провести наступний рік і багато років надалі», – сказав президент ФСУ в 2016 році, коли Олексій Новіков вперше переміг грізного Олександра Лашина.

«Як президент федерації, як функціонер, звичайно, я був би зацікавлений у тому, щоби Лашин надалі декілька років прогресував, – підкреслив тоді Сергій Конюшок. – Він дуже гарний спортсмен насправді. Напрацьована  практика показує, що рецепт популяризації виду спорту – у розвитку  особистостей. Це – принцип  професійних видів спорту у Сполучених Штатах  Америки. Вони розкручують зірку, а потім підтягують вид спорту. Найкращим  прикладом є Вірастюк, котрий популяризує стронгмен як вид спорту. Шкода, що Василь  вже не може виступати на високому рівні. За ним іде та слава і ті здобутки, який він досяг. Але треба додавати й сучасних спортсменів і лідерів. Якраз Лашин за своїм зовнішнім виглядом, за своїми показниками виглядає як богатир, як обличчя стронгмену. Богатир – це чоловік, який важить більше 150 кг. А я не був би обличчям, візитівкою стронгмену (Конюшок змагається в категорії до 110 кг – ред.) Як президент федерації я був би зацікавлений у тому, щоб Лашин зібрався з думками, зробив би «зарубу» з Новіковим, відібрав би в нього знову титул і взагалі замахнувся би на міжнародну кар’єру, просування на міжнародних стартах».

Чи буде в українському стронгмені на найвищому рівні інтрига, або молодий Олексій Новіков на довгі роки стане ломусом №1 – покаже час. Чекати лишилося недовго.

 

 

Березень 9, 2018

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *