Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

Андрій Курков: «Українська мова має нести європейські смисли»

В Україні необхідно відкрити інститут російської мови або інститут російської та інших мов національних меншин. Про це український письменник, сценарист і журналіст Андрій Курков заявив в інтерв’ю  “Деловой столице”, яке було опубліковано 10 січня.

За його словами, це можна зробити «під дахом Інституту мовознавства імені Олександра Потебні Національної академії наук України, щоб фіксувати відмінність української російської мови, працювати над створенням російськомовної України вже як власного явища, за межами Росії».

«Російська мова поза Росією є самостійним явищем. Але, як і у випадку франкофонії 150 років тому, Росія намагається використати російськомовність в своїх інтересах. Задля обмеження можливості Росії захищати в Україні російську мову треба визнати українську російськомовність українською «культурною власністю» й взяти українську російську під свій філологічний контроль», – пояснив Курков.

Письменник підкреслив, що «мова йде не про статус мови, а про мільйони українських російськомовних громадян, виборців, котрі, якщо їх ігнорувати або показувати тільки як ворогів України, можуть вплинути на підсумки будь-яких майбутніх виборів – і парламентських, і президентських».

Курков підкреслив, що небезпеки для української мови через те, що вона потрапить в рівні умови з російською, не існує. Адже законодавчо вони не можуть вже бути рівними. Всі культурні інструменти, що підтримують українську, не розповсюджуються на російську або мови меншин. Книжки для бібліотек закупаються тільки українською. Легалізація іншомовної культури відбувається через український переклад. Радіо й телебачення поступово переходять на державну мову. Посилення ролі та присутність української мови впливає й на підсвідомість, й на свідомість неукраїномовних громадян України.

Інша справа, що українська мова як інструмент культури та політики має нести європейські смисли. Українська мова має стати інструментом донесення європейських цінностей. Українська російська мова має стати інструментом боротьби проти самодержавства й усього того, що сьогодні асоціюється з «русским миром» і російською елітою, що сповідує іншу політичну релігію й зовсім інші цінності. Якщо цього не трапиться, то війна світоглядів автоматично перетворюється на війну мов. Точніше, війна мов у нас іде вже не перший рік тому, що українська російська мова недостатньо наповнена українськими та європейськими смислами.

Курков впевнений, що Україна не потребує будь-якої програми українізації.

«Будь-яка насильницька дія буде відштовхувати. Єдиний шлях просування мови – через культуру на цій мові. Чим більше грошей буде вкладатися в сучасну культуру, музику, літературу, театр, тим помітніше результат. Культурою можна й потрібно розширювати територію популярності мови. Культура – найбільш дієвий та найзрозуміліший людям політичний інструмент», – заявив він.

Андрій Курков є автором 20 книг, які переведено на 36 мов. Його “Пікнік на льоду”, виданий в 1997 році, став першою книгою в країнах СНД, яку було включено до топ-10 європейських бестселерів.

 

 

Січень 18, 2018

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *