Сайт українського успіху

Спорт, політика, суспільство, бізнес, новини

8 речей, які в Україні кращі, ніж у США

Анатолій Амелін, співзасновник та директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future


Воістину, немає пророка в своїй вітчизні, але є маса речей, які в Україні кращі, ніж у Штатах

1. Їжа.

Тут нею пахне всюди. На будь-який смак. Але, чесно, в київських ресторанах смачніше, душевніше, дешевше, хоча й не дуже.

— Кава, за рідкісним винятком, в Америці погана.

— Фастфуд на вулицях — жахливий. Голод погасити можна, але смачно не буде. У Києві є багато реально класних точок із хот-догами, включно з веганськими.

Не зміг пробігтися по супермаркетах, але там, де був, очевидно, що в Штатах ставка на напівфабрикати — розігрів і з’їв. Це впливає на якість харчування і вагу американців.

— Цукор. Вони додають його всюди! Ви не повірите, навіть у пакетиках з чаєм він є.

— Органічні продукти в Штатах утричі дорожчі. У нас такої різниці немає.

2. Логістика.

— У Нью-Йорку жахливе метро, яке створювали кілька компаній-конкурентів, об’єднаних пізніше. У підсумку подекуди нескладно переплутати маршрут.

— Аеропорти жахливі. Це ворота країни, але витратити кілька годин на паспортний контроль — норма. Ну, й обстановка — ветхо й не акуратненько. До речі, дорога з аеропорту в центр Нью-Йорка значно гірша, ніж з Борисполя до Києва (це бетонка, жорстка і з вибоїнами, які потребують ремонту).

— Залізниці. За напрямками, де слабка конкуренція, вартість проїзду буде в рази вище за переліт. Зокрема, Нью-Йорк — Вашингтон — у дві сторони може коштувати $300 і з не дуже зручним часом, літаком удвічі дешевшим, але логістика на таксі в аеропорт туди і назад — зрівнює ці опції за вартістю, та й за часом.

— Оренда авто — ще та проблема, одні вимагають місцевих посвідчень на авто, інші — місцевих банківських карток. Треті не дають можливості здати авто в неділю: у них вихідний.

— Між багатьма містами немає громадського транспорту — автобусів, поїздів. Без машини — це не життя. Тільки маючи машину, ти можеш переміщатися між населеними пунктами. Тільки маючи машину, ви можете купувати продукти, ліки, адже тут немає такої щільності магазинів, аптек як в Україні. Загалом, машини — це життя.

— Наявність машини тягне за собою великі витрати. Бензин недорогий, але зобов’язаний мати страховку.

Паркування теж не мед. У центрі Нью-Хевена парковка коштує від 100 грн на годину в перерахунку.

3. Сервіс. Тут він жахливий.

— Людина, клієнт не цінність. Народу багато, прийдуть інші. Тобі усміхаються, але це нічого не означає, ти їм байдужий, але зовнішня картинка симпатична. Звісно, утрирую, але у нас навіть після совка якість сервісу банківського, медичного, будь-якого іншого — на голову вища. І це попри конкуренцію.

4. Магазини.

Так, багато хто з ритейлерів йдуть в онлайн. Але щоб купити щось онлайн у деяких магазинах, потрібно ввести дані свого податкового американського коду. Якщо ти не резидент, онлайн не купиш. У деяких неможливо оплатити неамериканською банківською карткою. Нісенітниця якась.

5. Медицина. Незважаючи на величезну кількість клінік і респектабельність професії, тут теж безлад. Приклад з життя: якщо ти застуджений, до лікаря тебе можуть на прийом записати через 2 тижні. Але навіщо мені з застудою лікар через два тижні, через чотири дні я і сам одужаю.

Вирвати зуб — та ж епопея. За страховкою — через місяць, без страховки до лікаря за оплату готівкою — через два тижні. Використовуй знеболювальне і чекай чергу. Вартість видалення — $500, імплантат — кілька тисяч доларів. В Україні ти можеш записатися день у день, і це коштуватиме вдвічі-втричі дешевше з кращою якістю.

6. Політика — це великий бізнес

У нас теж. Але наша політика — це більше конкуренція політичних стартапів олігархів, тут же це конкуренція двох могутніх корпорацій із загальнонаціональною сіткою, мільярдними бюджетами, медійними кланами і війнами. У чому плюс — є ідеологія, ротація, соціальні ліфти і публічна історія лідерів. Котів у мішку немає, працюють хороші фільтри. Але іноді проскакують і Трампи.

7. Все життя в кредит

Будинок — у кредит на 30 років. Будинок вибираєш не ближче до роботи, а ближче до хорошої школи. Машина в кредит. Дитині навчання в інституті — теж у кредит. Так, зовнішня якість життя вища, але це не твоє, а в кредит. До речі, у друзів податки на дерев’яний будинок, площею приблизно 200 метрів — $9000.

Це місцевий податок, який йде в місцевий бюджет, з якого фінансується та ж школа, дороги, освітлення.

До речі, друзі живуть за 40 хвилин їзди автобаном від місця роботи.

8. Щастя.

От чесно, в Америці красивіше, акуратніше, але мені не здалися американці щасливими. За рідкісним винятком реалізації «американської мрії» вони майже всі — гвинтики великої системи. Робота від зарплати до зарплати з необхідністю обслуговувати кредити і страхом захворіти і втратити роботу.

Людину легко можна звільнити. Щоб мати добру роботу, потрібно інвестувати в освіту, знову-таки в кредит і ніхто не дає гарантію успіху. Це країна емігрантів, людей з усього світу, з високою конкуренцією ідей, талантів і культур.

У цьому сила Америки як країни, але ця сила робить людину ще більше ресурсом системи, ніж вона була у радянській моделі. Людина — це ресурс для економіки і чим більше цього ресурсу, тим більше продукту буде створено для економіки. І одна з сильних сторін Америки — абсорбціях з усього світу трудових ресурсів для нарощування потужності своєї економіки. Українські реалії ви знаєте і без мене.

Так, можна переїхати в Америку, маючи добрий контракт і пакет, але втрата роботи робить людину ніким. Немає доходу, немає ресурсу для оплати кредитів, немає нічого. Але в Америці точно життя яскравіше, комфорт доступніший і можливостей більше, ніж у совку.

Зрозуміло, що все написане — суб’єктивне і ґрунтується на спілкуванні або особистому спостереженні. Але побувавши в Америці, я бачу, що в України хороші можливості як до розвитку, так і до вищих стандартів життя людей. Сьогоднішня Америка — продукт розвитку останніх 100−150 років. У нас є шанс прискорити еволюцію.

Джерело: https://nv.ua/ukr/opinion/minusi-zhittya-v-ssha-shcho-v-ukrajini-krashche-novini-ukrajini-50050201.html

Жовтень 30, 2019

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *